danakil1

Danakil nie je len púšť, ale aj prvotriedne francúzske reggae

Danakil nie je len meno nehostinnej etiópskej púšte. Pre Európanov, a hlavne tých francúzskych, je to v prvom rade meno aktuálne najpopulárnejšej francúzskej reggae kapely, ktorá žne úspechy tak pri hudobníckych oceneniach, návštevnosti ich koncertov ako aj pri rekordnej predajnosti albumov. Ich posledný album „Entre les Lignes“ (Medzi riadkami), prídu po prvýkrát predstaviť aj slovenským fanúšikom už 16. apríla.

Ich príbeh však ani zďaleka nepripomína hudobnícku rozprávku, kde im všetko išlo ako po masle. Ich úspech prišiel po rokoch poctivej muzikantskej roboty a nespočetnom množstve koncertov, ktoré odohrali v priam vražednom tempe.

Danakil založila ešte v roku 2000 partia parížskych študentov hudby. Počas prvých rokov odohrali množstvo malých barových koncertov po celom Francúzsku a postupne si pravidelnými návštevami budovali stále väčšiu a vernejšiu fanúšikovskú základňu. Preto ani niet divu, že po ich prvom veľkom turné v roku 2005 sa z ich demo nahrávky predalo takmer milión kusov. Dni strávené koncertovaním a drinou v skúšobni sa im začali po rokoch vyplácať. Pozitívne prijatie ich prvého albumu „Microclimat“ fanúšikmi aj kritikou ich postrčilo zase o kúsok ďalej a členovia kapely sa rozhodli ďalej pokračovať v hudobníckej kariére.

Prvé ocenenie za prínos v hudbe a v reggae začali prichádzať po roku 2009, kedy získali ceny za najlepší francúzsky reggae album ako aj živú nahrávku. V tej dobe už mala kapela na konte niekoľko releasov, ktoré sa šírili medzi fanúšikmi aj nekonvenčnými spôsobmi, ako napríklad ich limitovaná edícia tretieho albumu, ktorú mohli získať ľudia zadarmo na ich živých koncertoch. Danakil nahrával v štúdiách v Bali ako aj na Jamajke, kam sa členovia vybrali hľadať nové hudobné inšpirácie od lokálnych interpretov.

Okrem tvrdej práce a neprestajnej komunikácie s fanúšikmi za ich úspechom však určite stojí hlavne kvalita ich hudobnej aj textovej produkcie. Balik, leader skupiny, sa pri tvorbe inšpiruje súčasnými spoločenskými problémami a nevyhýba sa ani citlivým témam ako sú environmentálne otázky či situácia v Afrike v spojitosti s Francúzskom. V ich hudbe však nájdeme aj ľahšie a pozitívne odkazy, lásku k cestovaniu či ich spomienky na minulosť. Reggae znalci v hudbe Danakil nájdu aj inšpiráciu kapelami Israel Vibration alebo Mighty Diamonds.

Aprílový koncert kapely v Bratislave bude jednou z ich zastávok na veľkom turné, ktoré začali ešte v marci. A prečo ich vidieť práve tu? Kapela už totiž vopred potvrdila, že vzhľadom k tomu, že ich koncert v Batelieri bude len jednou z dvoch malých klubových show, pre fanúšikov si chystajú špeciálne vystúpenie. Už teraz sa všetci členovia tešia na uvoľnenejšiu atmosféru a na to, ako si naživo vyskúšajú pred publikom nové verzie svojich známych hitov.

Must-see akcia pre všetkých fanúšikov kvalitného reggae ako aj frankofilov, pre ktorých nie je v Bratislave nikdy dosť originálnej francúzskej produkcie!

FB event
predpredaj v sieti eventim

danakil_2

27/03/2014 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>