Foto/idea: Juraj Velička

Herzog Herzog

Herzog Herzog a.k.a Peťo Janovický je mladík z plejády mladíkov experimentujúcich s elektronikou z labelu, ktorý v tomto smere nemá na Slovensku (a ani v Čechách) konkurenciu. ExiTab má v talóne to najzaujímavejšie a najpočúvateľnejšie. Herzog Herzog sa dostal do povedomia nielen jeho debutom inTHISposition spred troch rokov, ale tiež častým koncertovaním, veľa krát aj s básnikom Vladom Šimekom.  Herzog Herzog vydal v minulom roku EP Sitzfleisch!, na ktoré chystá nadviazať dlhohrajúcou platňou.

Tvoj najlepší a najhorší koncertný zážitok ako Peťo Janovický.
Jeden z naj koncertov bol pre mňa live Radiohead na Szigete, aj keď to bol skôr zážitok v zmysle, že som videl jednu zo svojich najobľúbenejších kapiel live. Ako hudobný zážitok to pre mňa vtedy bolo sklamanie, keďže pre masu ľudí, ktorí sa vkuse pohybovali okolo, ale aj ponad mňa som si to moc neužil. Vtipné bolo, keď ma jeden crowdsurfer kopol do hlavy a ja som mu zakričal nejakú nadávku v angličtine, asi o 2 minúty sa po rukách tých všetkých ľudí normálne vrátil a povedal mi „sorry“. Najhorší koncertný zážitok asi nemám, ak je koncert prúser, idem radšej preč, teda väčšinou sú to skôr sklamania. Napríklad zvuk: nedávno som sa tešil na koncert Psích vojakov, no zvukár totálne skazil zvuk a nedalo sa to počúvať. To je veľká škoda, ak si klub nedá bacha na zvuk alebo zvukára. Mala by to byť samozrejmosť.

Tvoj najlepší a najhorší koncertný zážitok ako Herzog Herzog.
Zážitky z koncertov sú väčšinou spojené s náladou a počtom divákov či poslucháčov. V Nitre som hral pre dvoch ľudí a to bol kamarát, ktorý ma tam odviezol a Aches, ktorý hral po mne. To bol zvláštny zážitok, ale celkom fajn výlet. Skvelý koncertný zážitok bol nedávno v Oblude. Perfektná atmosféra, ľudia reagovali na to, na čo som chcel, aby reagovali – vtedy máš pocit, že to robíš dobre.

Koncertuješ už nejaký ten rok. Je jasné, že na Slovensku je veľký nepomer klubov hrajúcich kvalitnejšiu a nevkusnú tanečnú/elektronickú hudbu. Je to ale v tomto smere na Slovensku aspoň rovnomerne pokryté? Dá sa porovnať západ so stredom, či východom Slovenska?
Uf, netrúfam si to nejak porovnávať. To, čo som počas koncertov videl a navštívil doteraz neviem vysvetliť. Človek by si povedal, že ide o dopyt. Keď sú ľudia, ktorí chcú počúvať istý typ hudby, prežije klub, ktorý ju hráva. Znamená to teda, čím viac ľudí naladených na rovnakú vlnu, tým viac klubov. Ale napríklad v takom Poprade – ktorý je aj podľa jeho obyvateľov, s ktorými som sa tam stretol, už takým polomŕtvym mestom, čo do počúvania a prezentovania hudby, akú hrám napr. ja – existuje kaviareň/klub Groteska, ktorú vedie nadšenec a je ochotný zaplatiť hudobníka z Bratislavy, pretože sa mu jeho hudba páči a vie, že by sa mohla páčiť aj tým pár ľuďom, ktorí tam ešte ostali. A vie pritom, že čo sa týka financií, prerobí. Je jasné, že s hudbou, akú hrám, patrím k menšine, kluby, ktoré sa o takú hudbu zaujímajú rovnako, či už v Bratislave, v Brezne, alebo v Poprade. Našťastie sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní ju podporiť.

Je Herzog Herzog predovšetkým IDM? Čo všetko si pod touto skratkou predstavuješ?
Herzog Herzog sa snaží robiť hudbu. Keďže je lenivý, nechce sa mu skúšať s kapelou, a keďže po cca 10tich rokoch hrania na gitare zistil, že to nedokáže robiť tak, aby zahral hudbu, ktorú si predstavuje, začal robiť hudbu na počítači a neskôr s pomocou rôzneho hardwaru. Robí teda tzv. elektronickú hudbu. Keďže sa to nepodobá na dub step, techno, house, trance a pod., hodilo sa to do škatule IDM. Ja IDM, narozdiel od techna, dub stepu a pod., nepovažujem za žáner. Je to pre mňa taká barlička, ako nazvať niečo, čo nemá typické žánrové prvky. Samozrejme, je tu aj história tohto pomenovania, to si môže každý pozrieť… ale práve aj pri čítaní tejto histórie sa vo mne zmocňuje pocit, že IDM už neoznačuje to, čo označoval dakedy začiatkom 90tych rokov. Navyše, cítim sa trápne, keď mám niekomu povedať, že hrám inteligentnú tanečnú hudbu. Kebyže tento pojem nepoznám, a niekto mi to povie, predstavím si tancujúcich ľudí s výrazom Štefana Hríba.

Slovenská elektro/experimentálna scéna je hlavne vďaka interpretom z labelu Exitab porovnateľná s tým najlepším zo sveta. Čo však chýba nato, aby boli Herzog Herzog, Pjoni, Ink Midget… pozývaní na popredné európske festivaly elektronickej hudby, rozoberaní na hudobných serveroch. Je to len o propagácii?
Dúfam :) Zdá sa, že veľkou pomocou je internet. Že veď je internet… môžeš svoju hudbu dostať medzi ľudí bez väčšej námahy. No, môžem, lenže internet používajú všetci – hudobníci, promotéri, vydavatelia a tak je to tam riadne prehustené. Potom je práve tá propagácia asi dosť veľkou výzvou. Ja ju neriešim, nechávam to na ľudí z labelu, lebo som v tomto dosť pozadu, facebook som začal používať asi rok dozadu.

Plánuješ zapojiť do ďalšieho LP aj „živý“ element – ženský, či mužský vokál?
Plánujem. Som predbežne dohodnutý s jednou skvelou českou speváčkou. Zatiaľ je to však len v rovine plánu. Dúfam, že to vyjde.

Spolupracoval si s básnikom Vladom Šimekom. Z tejto zaujímavej kolaborácie však nikdy oficiálne nevznikol album. Prečo? Sú tu úmysly pokračovať v tomto prepájaní hudby a poézie do budúcnosti ?
Som už dlho presvedčený, že nahrávať tento projekt je nemožné. Vôbec si to neviem predstaviť. Ide viac o živý projekt. Strašne sa pod to podpisuje nálada nás aj publika. Rovnako to je síce aj s mojimi sólo vecami, ale tam mám jasnejšiu víziu, ako to má znieť. Toto je skrátka punk (aj keď teraz sa asi všetkým pankáčom zježili číra). S Vladom teraz málo skúšame, ale vždy, keď príde nejaká ponuka na koncert, stačí nám jedna skúška a dáme to vždy s prehľadom naživo. Ak je nálada, tak počas skúšky vznikne aj nejaká nová skladba. Teda projekt nespí, je stále otvorený.

Tvoja najobľúbenejšia básnická zbierka a LP.
Povedzme Ján Ondruš – Posunok s kvetom… ale už dlhší čas poéziu vôbec nečítam. LP: povedzme Radiohead – OK Computer. Ale zajtra to môže byť In utero od Nirvany alebo Mechanical animals od Mansona alebo Isam od Amona Tobina… alebo….

EP Sitzfleisch! sťahujte/kupujte TU – exitab.tumblr.com/sitzfleisch

Vladimíra Gaherová

13/09/2013 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>