Hugo Čáves Orchestra

Hugo Čáves Orchestra

Hugo Čáves Orchestra hrajú vášnivo a bez zábran. Ich hudba je mixom balkánskych rytmov, elektronických beatov a nálady svižnej filmovej hudby. To už aj bez počutia navráva, že môže ísť o unikátnosť na slovenskej scéne. Ako „jediná kapela na Slovensku, ktorá má v základnej zostave dva lesné rohy“ prináša pozitívne vibrácie a kvalitnú tanečnú atmosféru. Zatiaľ len koncertnú, pretože HČO stále nevydali album, i keď sú hudobne aktívni už skoro päť rokov. Neznalého bratislavského zoskupenia, ktorého počet sa mení každú chvíľu, zaujme najprv jeho názov (to bol asi aj cieľ). Podľa chalanov a diev zo skupiny je to iba celkom prozaický kamarátsky pozdrav Hugo, čav (čáves) a nedávno zosnulý kontroverzný prezident Venezuely s tým nemá nič spoločné. Na otázky nám odpovedal hráč na lesný roh a koncertný frontman Martin Krížo Krížik.

Tak kedy bude von ten debutový album?
Krížo: Tento rok, pracujeme na tom.

Kombinujete viaceré hudobné žánre do fungujúceho tanečného celku. Čo znamená, že ste asi každý vyrastal na inakšom a predsa niečím podobnom type hudby. Čo si myslíš, čo je ten spájajúci bod, to čo vás všetkých hudobne baví? Je to rytmus, tanečnosť?
Krížo: Spája nás spoločný záujem robiť hudbu, ktorá nás baví, nechceme stavať  nejaké mantinely, každý z nás ma síce rád ten svoj štýl, ale snažíme sa jeden druhému vyjsť v ústrety, aby boli všetci spokojní.

Kto prišiel s označením free-pop a čo všetko si pod tým má potenciálny návštevník koncertu predstaviť ?
Krížo: My máme nejaké označenie free-pop? Zrejme sa to raz objavilo na plagáte a preto si nás s tým niekto spája. My nemáme žiadnu škatuľku, čiže čo sa týka štýlu, tak nie je to presne definované.

Myslíš, že s hudbou, ktorú produkujete je možné byť na Slovensku popovými, čiže takými, ktorých hrajú aj v komerčných rádiách? Nie ste už v škatuľke s názvom alternatíva skupina? (nech to znie akokoľvek divne).
Krížo: Nás majú radi (teda aspoň dúfam) aj v alternatívnych kruhoch a aj v tých komerčnejších, ja osobne v tom nerobím rozdiel, proste hráme a keď zbadám na koncerte aspoň jeden úsmev, tak vtedy som spokojný, a vtedy to má zmysel.

Vždy, keď vidím niekde pred koncertom krátky popis ako pútač na Váš koncert, tak ste chválení za koncerty v okolitých krajinách. Viem si Vás ale predstaviť hrať nielen v krajinách Vyšehradskej štvorky, ale aj na európskych festivaloch. Je to jeden z Vašich cieľov – presadiť sa aj za hranicami? Hrať na takom srbskom Exite, tam by Vaše balkánske vykrúcačky mali trojitý úspech.
Krížo: Veľmi radi by sme si zahrali aj v zahraničí, stále čakáme na ponuky..:) Pozor, nehráme len balkánske vykrúcačky, ale aj iné vykrúcačky..:) A koncert po Európe, kto by nechcel?

Bambuľka, Poďme na jahody, Kura… názvy piesní z ktorých celkom prirodzene plynú zábavné príbehy, možno filmovo-humorné. Vo vašich piesňach sú občas zakomponované úseky zo známejších tanečných šlágrov. Ale čo takto zhudobniť staré tanečné ľudové motívy, ošatiť ich vaším zvukom?
Krížo: Naše názvy vznikali spontánne, tie staršie sú dielom trojice Tomáš-Boro-Matej. U tých novších to vzniklo veľmi spontánne, buď na pódiu, alebo v aute. Hrať staré ľudové motívy je napríklad aj môj sen, budem to v kapele presadzovať, lebo mnoho mladých ľudí nepozná našu národnú ľudovú hudbu, myslím slovenskú a to je veľká škoda.

Martin, Ty obľubuješ byť do pol pása nahý na každom koncerte. Je to istý rituál? Mimochodom, pripomínaš tak niektorú z postáv westernov Sergia Leoneho (najskôr asi sympatického zloducha Tuca Ramireza).
Krížo: Áno, som tak zvyknutý hrať už mnoho rokov, cítim sa tak viac uvoľnený a aspoň nemám pocit, že pred Vami niečo skrývam…:)

Westernovú atmosféru mala aj Vaša spoločná pieseň s kapelou The Lovely Pimps, ktorú ste odohrali v rámci Radio Head Awards 2012. Spev Filipa Goldbergera dodal  prejavu HČO ďalší rozmer. Objaví sa táto skutočne vydarená vec aj na debutovom albume, prípadne tam budú aj spievané skladby?  Máte v pláne v budúcnosti pozývať na pódium aj spevavých hostí?
Krížo: Áno, spolupráca so Sirom bola pekná. S ním sa síce ťažšie robí, lebo je perfekcionista, ale o to je ten výsledný efekt ešte lepší. Tá pieseň vyjde na albume skupiny The Lovely Pimps. Čo sa týka spevu, tak teraz spolupracujeme s jedným raperom a do budúcna sme otvorení spievať aj my, lebo však v kapele vieme spievať takmer všetci, teda aspoň tak, že sa to bude dať počúvať..:)

Kde koncertujete najbližšie?
Krížo: Najbližšie hráme na súkromnej oslave, keďže dvaja naši členovia majú okrúhle jubileum (Tomáš a Imro). A klasický koncert? Sme si teraz povedali, že radšej budeme menej hrať a viac sa sústredíme na album, takže najbližší koncert nájdete na našej stránke. (odkaz – https://www.facebook.com/groups/116098155086038/)

Vladimíra Gaherová

13/09/2013 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>