panacik

Panáčik

Tomáš „Panáčik“ Moravanský je extravagantným mužíčkom na slovenskej hudobnej scéne. Tento mladík z Trenčína má na konte už viac ako 300 piesní. Ako grafik, fotograf a tvorca videoklipov spolupracoval s kapelami 100 Múch, Longital, Depresy alebo CHVM. Na jeho poslednom albume Záhrada sa objavili Fiordmoss, Shina (Longital) a mnoho ďalších umelcov, ktorí súvisle vytvorili prienik ľudovosti a originality.  Svoje vystúpenia obohacuje o prvky performance, happeningu, videoartu alebo divadla, pričom kladie dôraz na výtvarné pôsobenie prepojené s daným miestom. Jeho koncerty sú unikátnou výstavou, predstavením a hudobným zážitkom zároveň.

Cítiš sa ako renesančný človek? Alebo skôr príliš neskoro narodený člen Warholovej Továrne?
Stredná škola mi dala jednu informáciu, ktorá ma vždy bude prenasledovať. Totiž, že po období renesancie prišla tzv. kríza renesančného optimizmu. Vysoká škola mi dala poznatok, že avantgarda sa dávno vyčerpala a prešľapuje na mieste. Ja tancujem vedľa a pozerám sa.

Slovensko a umenie. Čo všetko Ti pod týmto spojením napadne?
Umenie je v kríze. Avantgarda všednie. Nad tatrou sa blízka O.R.I.G.I.N.A.L.I.T.A. na bare.

Často pracuješ s ľudovými motívmi. Ako si sa dostal k Tebou pretvoreným ľudovým spievankám, či trávniciam?  Recesistická elektronicko – industriálna osveta mladej generácie?
Globalizácia je hybridná sviňa a občas človek nájde poklady v tradícii. Osvetu nerobím, to robia teoretikovia umenia.

Čo Ťa ešte zo slovenskej (kultúrnej) histórie dokáže inšpirovať? Spisovateľ, maliar, filmár, mysliteľ, dekoratér nádejí, čipkár, prarodič.
Mňa inšpiruje všedná realita. Človek aspoň nemusí riešiť autorské práva.  Na tmu, sivý obed v menze, sociálny konzervativizmus či málo spánku sa byrokracia nevzťahuje.

K poslednému albumu Záhrada vzniká celovečerný film, ktorý by mal mať premiéru tento rok. V akej fáze jeho realizácie sa nachádzate? Pôjde iba o internetové premietanie alebo ho chcete ponúknuť aj RTVS?
Film je už nejaký čas hotový, ale zatiaľ to nechávam otvorené a dolaďujem detaily. Pravdepodobne sa to ocitne v nejakej galérii či artovom kine. Či to bude na internete, ešte váham. Ponúkať to RTVS asi ani nemá zmysel, pretože to nie je úplne vec pre bežného diváka.

Máš na konte stovky piesní, až to evokuje, že si ich nahrávaš miesto písania denníka. Sú záznamom Tvojho prežívania? Smutno-veselo konštatujúci, pasívne agresívny hudobný rozprávač? Ironický či nadnesene rezignujúci ?
Namiesto márnenia času a zakotvenia v imanencii som aktívny subjekt, ktorý napĺňa svoj život transcendenciou a kreativitou.

Existuje vôbec u Teba niečo ako nevydané skladby alebo využiješ a vydáš všetko na čom pracuješ?
Nevydarená skladba neexistuje.

Prezentácia Tvojich piesní podlieha konkrétnemu koncertnému priestoru. Je na Slovensku priestor, v ktorom by si chcel spolu so sprievodnými hudobníkmi – kamarátmi vystupovať? Akustický set v ľadovej jaskyni?
Chcem vystupovať na párty študentov informatiky a chcem, aby mi všetci tlieskali.

Vladimíra Gaherová

13/09/2013 0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>